Zły cholesterol. Wszystko co trzeba o nim wiedzieć.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o cholesterolu

Jedno z najbardziej kontrowersyjnych badań krwi. Mówi się o cholesterolu dobrym i złym, o co w tym wszystkim chodzi?
Aby zrozumieć, w jaki sposób cholesterol wpływa na zdrowie, czym jest cholesterol dobry a czym zły i jakie poziomy uznane są za wysokie czy niskie, najpierw zależy wiedzieć, czym właściwie jest cholesterol.
Cholesterol wykorzystywany jest między innymi do produkcji hormonów i syntezy witaminy D.
Produkcja cholesterolu zachodzi we wszystkich komórkach jądrzastych, lecz głównie w wątrobie (60-70%), jelitach (15%) oraz w skórze (5%).

MIKSTURAZDROWIA.PL-cholesterol-wszytsko-co-trzeba-o-nim-wiedzieć
Chętnie czytane także:

loading…


Według American Heart Association (AHA), ludzkie ciało wytwarza cały cholesterol potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale również dostarczany jest wraz z pożywieniem.
Głównymi źródła cholesterolu są przede wszystkim produkty zwierzęce:

  • mięso,
  • jajka,
  • pełnotłusty nabiał,
  • olej palmowy i kokosowy

Niestety dieta przeciętnego Polaka bazuje na tych produktach. Tym samym wszyscy jesteśmy narażeni na zbyt duże obciążenie naszej wątroby i układu krwionośnego.

Chociaż niektórzy eksperci kwestionują bezpośredni związek między wysokim poziomem cholesterolu we krwi a chorobą sercowo-naczyniową (i zawałem serca), główne organizacje medyczne jak American Heart Association i National Heart twierdzą, że wysoki poziom cholesterolu we krwi odgrywa najważniejszą rolę w rozwoju stanów prowadzących do powikłań zdrowotnych takich jak atak serca, udar i zwężanie tętnic obwodowych, co prowadzi do uszkodzeń innych narządów np nerek. Według ekspertów oczywisty jest związek wysokiego poziomu złego cholesterolu z wysokim ciśnieniem krwi, paleniem papierosów i cukrzycą typu 2.
Cholesterol jest również jednym ze składników kamieni żółciowych.

 

Rodzaje cholesterolu i jego wpływ na nasze ciało.

Cholesterol jest substancją tłuszczową, podobną do wosku, naturalnie występującą we wszystkich komórkach ludzkiego ciała. Cholesterol to w rzeczywistości lipoproteiny – czyli złożone polipeptydy zawierające w swoim składzie cholesterol wolny i zestryfikowany. Są one formą transportową cholesterolu, są to dwa kompleksy białkowo-lipidowe występujące w osoczu krwi: lipoproteiny o dużej gęstości (HDL) i lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL).

LDL jest określany jako „zły” cholesterol, ponieważ gdy jest za dużo krwi obiegowej (więcej niż HDL może usunąć), może ostatecznie kumulować się w postaci złogów na ścianach tętnic. Z czasem dochodzi do zatamowania przepływu krwi co może doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu i choroby tętnic obwodowych. Zmniejszenie przepływu przez żyły nazywamy miażdżycą.

HDL został nazwany „dobrym” cholesterolem, ponieważ lipoproteiny przemieszczają się i zbierają z organizmu nadmiar tłuszczu w postaci cholesterolu LDL i przenoszą go do wątroby, gdzie może być rozkładany i usuwany z organizmu.

Innym rodzajem tłuszczu we krwi są trójglicerydy. Trójglicerydy są formą czystego tłuszczu (nie myslić z HDL i LDL), który krąży w organizmie pełniąc ważną rolę w transporcie pokarmów czy utrzymaniu energii. Wysoki poziom trójglicerydów powoduje, że wysoki poziom LDL mimo wszytsko nie jest wystarczający dla bezpieczeństwa naszych tętnic.

Polub na FB MiksturaZdrowia.PL – domowe sposoby na zdrowie, urodę, odchudzanie i
zdrowy styl życia.

Dlaczego niektórzy ludzie częściej mają wyższy poziom cholesterolu niż inni?

Nie ma prostej reguły, która by mówiła, że ludzie otyli mają gorsze parametry zdrowotne niż szczupli.
Dość często ludzie szczupli mają wysoki poziom cholesterolu i nie zdają sobie z tego sprawy.

Czynniki mające wpływ na poziom cholesterolu

GENETYKA:
Choć nie występuje to często, niektórzy ludzie będą genetycznie podatni na wysoki poziom złego cholesterolu.
Jest to tzw.hipercholesterolemia pierwotna, której przyczyną jest defekt jednego genu (tak jest w przypadku hipercholesterolemii rodzinnej i rodzinnego defektu apolipoproteiny B100) lub wielu genów (hipercholesterolemia wielogenowa). Na ujawnienie się hipercholesterolemii wielogenowej wpływa również nieprawidłowa dieta.
Homozygota – gen od jednego rodzic, jest zarówno rzadsza, jak i bardziej niebezpieczna. Ludzie z FH nie przetwarzają cholesterolu LDL tak skutecznie, a kończą na wysokich poziomach tego typu cholesterolu, co czyni je bardziej podatnymi na miażdżycę, często od najmłodszych lat. Jeśli masz FH lub masz rodzica lub rodzeństwo, które wcześnie miało zawał serca, zaleca się wczesne rozpoczęcie testów cholesterolu.

NIKOTYNA:
Czynność palenia papierosów nie ma bezpośredniego wpływy na poziom cholesterolu, natomiast udowodniono naukowo, że dostarczanie nikotyny do organizmu samo w sobie stanowi poważne zagrożenie zwiększenia ryzyka chorób serca i udaru mózgu.
W połączeniu z wysokim poziomem LDL jesteś w grupie ryzyka. Palenie obniża poziom HDL, co za tym idzie uniemożliwia prawidłowe usuniecie złego cholesterolu.
Rzucenie palenia ma natychmiastowe korzyści dla zdrowia serca.

DIETA:
chińskie przysłowie „jesteś tym co jesz” przyda się przy analizie swojego jadłospisu.
Dbanie o menu z pewnością odgrywa bardzo ważną rolę w zdrowiu twojego serca, ale nie jest proste, szczególnie w kwestii unikania tłuszczu, który jest podstawą dla prawidłowego przyswajania wielu witamin.
Zamiast rezygnacji z tłuszczy z diety należy wyeliminować przetworzoną żywność zawierającą tłuszcze trans. Ograniczenie spożycia mięsa, które jest źródłem tłuszczów nasyconych przyniesie korzyść również naszej planecie.
Zalecane jest spożycie tłuszczów nienasyconych, które można znaleźć w orzechach, nasionach, awokado i oliwie z oliwek.

Zaleca się aby badanie cholesterolu przeprowadzali już studenci co dwa trzy lata.
Badanie krwi musi być wykonane na czczo, co oznacza, że ??nie należy jeść ani pić niczego (z wyjątkiem wody) przez 9 do 12 godzin przed pobraniem krwi.
Test na czczo jest bardziej dokładny w odniesieniu do poziomów trójglicerydów, ponieważ trójglicerydy mają tendencję do pozostawania podwyższonym przez kilka godzin po posiłku.

Jeżeli wyniki cholesterolu odbiegają od normy warto zastanowić się nad wprowadzeniem zmian do swojego sposobu życia:
– zmianę nawyków żywieniowych
– trening fizyczny
– rzucenie palenia
– kontrolowanie ciśnienia krwi
– ograniczenie spożycia soli

Jeśli zainteresował Cię ten wpis udostępnij go, sprawdź też inne wpisy.

loading…


źródło: wiedza własna oraz everydayhealth.com/high-cholesterol/symptoms/everything-you-always-wanted-know-about-cholesterol/

Comments

comments

You may also like...

error: Content is protected !!
Histats.com © 2005-